Monografie, učebnice a skriptá
Vnútrozemské prístavy
Autor: Andrej Dávid
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, EDIS, 2023.
Táto vysokoškolská učebnica, ktorá predstavuje druhé prepracované vydanie, pozostáva z piatich kapitol a je určená najmä študentom, ktorí sa špecializujú v oblastiach vnútrozemskej vodnej dopravy, zasielateľstva a logistiky. Predmetom prvej kapitoly je definovanie funkcie vnútrozemských prístavov, ich rozdelenie, opis základných častí, technického vybavenia a napojenia na ostatné druhy dopravy. Druhá kapitola sa zameriava na prekládkovú kapacitu prístavov, prekládkové zariadenia a technológie prekládkových prác vo vnútrozemských prístavoch. Tretia kapitola opisuje vodnú cestu Rýn - Mohan - Dunaj a jej najväčšie vnútrozemské prístavy. Štvrtá kapitola je venovaná slovenským vnútrozemským prístavom a prekladiskám, ich technickému vybaveniu a technológiám prekládkových prác. Piata kapitola popisuje vybrané európske námorné prístavy sveta, ich technické vybavenie, technológie prekládky, druh prekladaného nákladu, kontajnerové terminály a ich obehové systémy.
Bezpečnostné aspekty lodnej prepravy
Autori: Andrea Maternová & Matúš Materna
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, EDIS, 2022.
Publikácia sa zaoberá problematikou bezpečnosti námornej a vnútrozemskej vodnej dopravy. Keďže na bezpečnosť vodnej dopravy vplýva veľké množstvo faktorov, je dôležité ich poznať a identifikovať z nich vyplývajúce hrozby. Plavebnú prevádzku ohrozuje najmä ľudský faktor, meteorologický faktor (vplyv atmosférických zrážok, vetra, hmly a prúdu), technický faktor (funkčnosť zariadení, stav plavidla, plavebnej dráhy a pod), a taktiež pôsobenie náhodných, nepredpokladaných javov. Okrem identifikácie týchto faktorov sú v publikácii definované typy plavebných nehôd, ktoré vznikajú pri plavebnej prevádzke.
Publikácia ďalej vymedzuje medzinárodnú a národnú legislatívu týkajúcu sa problematiky bezpečnosti dopravy, charakterizuje signálne znaky pomáhajúce plavidlám v bezpečnej plavbe, orientuje sa na veľmi významnú problematiku komunikácie a bezpečných pracovných postupov a v neposlednom rade identifikuje najdôležitejšie postupy na zvyšovanie bezpečnosti na palube vnútrozemských a námorných plavidiel.
Plavebné právo
Autori: Andrea Maternová & Andrej Dávid
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, EDIS, 2022.
Táto publikácia si kladie za cieľ priblížiť právne predpisy týkajúce sa bezpečnosti, prevádzkovania a výkonu vodnej dopravy, či už vnútrozemskej alebo námornej. Právne predpisy v tejto oblasti je možné rozdeliť na medzinárodné a národné, podľa predmetu úpravy na predpisy upravujúce námornú plavbu a vnútrozemskú plavbu a aplikácia v podmienkach SR.
Štruktúra publikácie je logicky rozdelená podľa významnosti právnych predpisov – v úvode definuje základné námorné dohovory, pričom uvádza aplikáciu jednotlivých predpisov v podmienkach legislatívy SR. Veľmi podrobne sú analyzované a charakterizované najvýznamnejšie zákony vodnej dopravy SR (zákon č. 338/2000 Z. z. o vnútrozemskej plavbe a zákon č. 435/2001 Z. z. o námornej plavby). V publikácií sú taktiež popísané ostatné nariadenia, vyhlášky a smernice upravujúce problematiku vodnej dopravy.
Prepravy intermodálnych nákladových jednotiek v relácii
juhovýchodná Ázia a stredná Európa
Autori: Andrej Dávid & Lukáš Hanšút & Michal Turek
Vydala: Vysoká škola logistiky o. p. s., Přerov, 2021
Predmetom vedeckej monografie pozostávajúcej zo šiestich kapitol je preprava intermodálnych nákladových jednotiek v relácii juhovýchodná Ázia a stredná Európa. Vedecká monografia pozostáva z teoretických východísk, zo súčasného stavu až po návrh metodiky prepravy kontajnerov medzi Áziou a Európou s použitím metódy multikriteriálneho rozhodovania. V závere monografie sa autori zaoberali dopadom ochorenia COVID 19 na sektor námornej dopravy v priebehu roku 2020. Pri tvorbe monografie autori vychádzali z vlastných vedeckých a výskumných aktivít na uvedenú problematiku, ktoré boli realizované medzi rokmi 2010 až 2020.
Zasielateľstvo
Autori: Jozef Gnap & Miloš Poliak & Jarmila Sosedová & Juraj Jagelčák
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, EDIS, 2021.
Vysokoškolská učebnica je určená najmä pre študentov študijného programu „Zasielateľstvo a logistika“, ale aj ďalších študijných programov a ostatnej odbornej verejnosti na doplnenie aktuálnych odborných poznatkov. Je v nej uvedený celý rad prípadových štúdií, ktoré vychádzajú z riešenia praktických zasielateľských úloh. Autori sa snažili zhrnúť do tejto učebnice základnú problematiku zasielateľstva, ktorú je potrebné ovládať pre úspešné začatie a pokračovanie podnikania v tejto oblasti. Hneď treba uviesť, že táto učebnica neobsahuje - vzhľadom na jej obmedzený rozsah - komplexný súhrn poznatkov, ktoré si podnikanie v zasielateľstve vyžaduje. Sú to poznatky z obchodného a pracovného práva, obchodného a finančného riadenia podniku, dopravnej geografie, informačných technológií, obstarávanie železničnej, leteckej a kombinovanej dopravy atď. V tomto 3. aktualizovanom a čiastočne doplnenom vydaní autori reagovali na zmeny od doby 2. vydania, a to najmä niektoré zmeny v colných postupoch, hlásenia Intrastat, nové dodacie doložky Incoterms® 2020, požiadavky na bezpečnosť zasielateľských služieb a zmeny v legislatíve atď.
Bezpečnostné postupy pri vzniku mimoriadnych udalostí
vo vnútrozemskej plavbe
Autori: Andrea Galieriková (Maternová) & Andrej Dávid
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, EDIS, 2020.
Vysokoškolská učebnica sa zaoberá procesom vzniku a riešenia mimoriadnych udalostí vo vnútrozemskej plavbe. Definuje základné pojmy a legislatívu z oblasti vodnej dopravy a krízového manažmentu a taktiež identifikuje faktory, ktoré ovplyvňujú vznik mimoriadnych udalostí na vodných cestách. Učebnica ďalej definuje riziká vo vnútrozemskej plavbe, ustanovuje postupy po vzniku mimoriadnej udalosti a obzvlášť dokladne sa venuje problematike environmentálnych havárií, ich predchádzaniu a riešeniu v podmienkach vnútrozemskej plavby.
Vodné cesty
Autori: Andrej Dávid
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, EDIS, 2019.
Vodné cesty, prístavy a plavidlá patria medzi základné časti vnútrozemskej vodnej dopravy. Pre jej správne fungovanie je potrebné, aby štát disponoval dostatočne hustou riečnou sieťou pretekajúcou priemyselnými a obchodnými časťami krajiny. Predmetom učebnice je súčasné postavenie vnútrozemskej vodnej dopravy, ich klasifikácia, rozdelenie a technicko-prevádzkové vlastnosti, vodné cesty sveta vrátane vodných ciest Slovenskej republiky.
Diagnostika a údržba lodných zariadení
Autori: Tomáš Kalina & Martin Jurkovič & Tomáš Skrúcaný
Vydala: Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, EDIS, 2018.
Zabezpečenie spoľahlivosti prevádzky strojov a zariadení plavidiel sa vykonáva periodickými a plánovanými prehliadkami a opravami. Úlohou diagnostiky a údržby lodí je zabezpečiť kvalitné a odborné ošetrovanie, údržbu a opravy plavidiel. Správnou metodikou technickej diagnostiky sa dosiahne optimálna životnosť a spoľahlivosť prevádzky pri dodržaní stanovených podmienok technického stavu a pri vynaložení primeraných nákladov počas doby prevádzky plavidla.
Vysokoškolská učebnica „Diagnostika a údržba lodných zariadení“ slúži ako učebný text pre študentov 1. a 2. stupňa v rámci študijného programu vodná doprava, ale aj pre všetkých nadšencov lodí.
Vnútrozemské prístavy
Autori: Andrej Dávid
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, EDIS, 2017.
Predmetom vysokoškolskej učebnice sú vnútrozemské prístavy, ich rozdelenie, základné časti, technické vybavenie a technológie prekládky, prekládková kapacita prístavu, jeho rozmery, charakteristika prekladaných nákladov, dunajské a slovenské prístavy medzinárodného významu.
Teória lode
Autori: Jaromír Klepoch& Tomáš Kalina & Martin Jurkovič & Peter Piala
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, EDIS, 2016.
Teória lode je pojem úzko spojený s lodným staviteľstvom. Zahrňuje hydrostatiku a hydrodynamiku plavidiel. Hydrostatika je vedná disciplína, ktorá sa zaoberá podmienkami plávania, stability a nepotopiteľnosti lodí. Hydrodynamika je spojená s javmi súvisiacimi s odporom prostredia pri pohybe plavidla, propulziou a manévrovateľnosťou.
Vysokoškolská učebnica „Teória lode“ slúži ako učebný text pre študentov 1. a 2. stupňa štúdia v rámci študijného programu vodná doprava, ale aj pre všetkých nadšencov lodí.
Tovaroznalectvo a manipulácia s materiálom
Autori: Iveta Kubasáková & Marián Gogola & Juraj Jagelčák & Jarmila Sosedová & Marián Šulgan
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, EDIS, 2016.
Cieľom vysokoškolskej učebnice je zhrnúť poznatky a skúsenosti autorov do komplexného materiálu o manipulovanom tovare, mechanizačných prostriedkoch a zariadeniach na jeho efektívnu manipuláciu, ako aj na systémy jeho skladovania, ochrany a ďalšie relevantné oblasti súvisiace s tovarom a jeho manipuláciou. Publikácia je určená najmä pre študentov F PEDAS Žilinskej univerzity v Žiline ako pomôcka pri osvojovaní si vedomostí z oblasti tovaroznalectva a manipulácie s materiálom, ale môže poskytnúť cenné informácie i odborníkom z praxe, najmä z dopravných a zasielateľských firiem.
Ložné a skladovacie operácie v podniku
Autori: Iveta Kubasáková & Marián Gogola & Juraj Jagelčák & Marián Šulgan & Jarmila Sosedová
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, EDIS, 2015.
Vysokoškolská učebnica približuje problematiku manipulácie s materiálom vo výrobnom procese, približuje technológiu ložných a skladovacích operácií, manipulačné zariadenia používané v závodnej doprave, skladovom a obalovom hospodárstve, ale aj problematiku balenia a ochrany tovaru vrátane nebezpečných vecí pred poškodením počas prepravy. Publikácia je určená študentom F PEDAS Žilinskej univerzity v Žiline, ale aj ostatnej odbornej verejnosti venujúcej sa danej problematike.
Vnútrozemská plavba
Autori: Pavel Žarnay a kol.
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, EDIS, 2012.
Cieľom učebnice "Vnútrozemská plavba" je priniesť začínajúcim študentom v študijnom programe Vodná doprava , alebo iným študentom v súvisiacich študijných programoch a odborníkom v praxi základný pohľad na dopravné a prepravné pozície a možnosti tej časti vodnej dopravy, ktorá sa vykonáva pomocou vnútrozemských lodí na vodných cestách vo vnútri kontinentu alebo v jeho blízkosti v pribrežných zónach. Nejde tu teda iba o čistú "riečnu " plavbu, ako sa často nekvalifikovane označuje, ale o vnútrozemskú vodnú dopravu a lodnú prepravu aj na kanáloch a prieplavoch, ako aj na iných vodných plochách vo vnútri alebov blízkosti pobrežia kontinentu.
Zasielateľstvo
Autori: Jozef Gnap & Miloš Poliak & Jarmila Sosedová & Juraj Jagelčák
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, EDIS, 2011.
Vysokoškolská učebnica je určená najmä študentom študijného programu „Zasielateľstvo a logistika“, ale aj ostatnej odbornej verejnosti na doplnenie aktuálnych poznatkov z problematiky obstarávania prepravy nákladu. Obsahuje celý rad prípadových štúdií, ktoré vychádzajú z riešenia praktických zasielateľských úloh. Prináša základnú problematiku zasielateľstva, ktorú je potrebné ovládať pre úspešné začatie a pokračovanie podnikania v tejto oblasti. Prináša poznatky z obchodného a pracovného práva, obchodného a finančného riadenia podniku, dopravnej geografie, informačných technológií, ale aj postupy obstarávania prepravy nákladu jednotlivými módmi dopravy.
Námorné kontajnery
Autori: Jzraj Jagelčák & Andrej Dávid & Peter Rožek.
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, EDIS, 2010.
Námorná kontajnerová doprava prepravuje väčšinu svetového tovaru a je úzko naviazaná na vývoj svetového obchodu, kde kolísanie obchodu má výrazný dopad na námornú dopravu. Veľkosť ponuky prepravných kapacít ovplyvňuje prepravné tak ako dopyt po prepravných službách vo vybraných destináciách. Námorní dopravcovia musia zvažovať množstvo faktorov pri tvorbe ceny za prepravu. V súčasnosti je veľmi komplikované orientovať sa v ponukách jednotlivých dopravcov, ktorí sa snažia odlíšiť spôsobom tvorby ceny zavádzaním rôznych položiek, ktoré sú súčasťou ceny a ktoré je ťažko porovnávať. Veľkosť ponuky prepravných kapacít ovplyvňujú lode, ktoré vykonávajú prepravy, lode, ktoré stoja pre nedostatok nákladu na prepravu, ďalej lode, ktoré sa očakávajú dostavať v lodeniciach v blízkom období a lode, ktoré sú určené na zošrotovanie. Veľkosť dopytu po prepravných službách určuje destinácie z a do ktorých smerujú veľké objemy tovaru.
Európske dopravné koridory a Slovensko
Autori: Jarmila Sosedová & Marián Šulgan & Vladimír Rievaj
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, 2010.
Cieľom monografie je sústrediť disponibilné vedecké poznatky o procese budovania európskych dopravných koridorov a o aktuálnych konceptoch a zámeroch Slovenskej republiky v oblasti proporcionálneho rozvoja všetkých druhov dopravy s väzbou na spoločnú dopravnú politiku Európskej únie a v kontexte širšieho uplatňovania multimodality v doprave. Publikácia má vedeckej komunite poskytnúť ucelenú predstavu o teoretických princípoch multimodálneho dopravného plánovania, ale aj o tých dopravných módoch, pre ktoré bola definovaná hlavná a doplnková sieť v rámci európskych multimodálnych dopravných koridorov s cieľom zabezpečenia trvalo udržateľného rozvoja mobility, ponímanej ako dlhodobé zabezpečenie neustále narastajúcich prepravných potrieb spoločnosti v požadovanom čase a kvalite pri súčasnom znižovaní negatívnych účinkov dopravy na životné prostredie.
Zasielateľstvo
Autori: Jozef Gnap & Jozef Královenský & Miloš Poliak & Jarmila Sosedová
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, 2005.
Vysokoškolská učebnica je určená najmä pre študentov študijného programu „Zasielateľstvo a logistika“, ale aj ďalších študijných programov a ostatnej odbornej verejnosti na doplnenie aktuálnych odborných poznatkov z danej problematiky. Prináša základné informácie z oblasti zasielateľstva, ktorú je potrebné ovládať pre úspešné začatie a pokračovanie podnikania v tejto oblasti.
Prevádzka, ekonomika a riadenie vodnej dopravy
Autori: Alica Miklašová & Jarmila Sosedová
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, EDIS, 2001.
Vysokoškolské učebnú texty sú určené študetom študijného programu „Vodná doprava“, ale aj odborníkom z dopravnej praxe, predovšetkým tým, ktorí sú profesijne spätí s problematikou vnútrozemskej vodnej dopravy. Skriptá v ucelenej podobe prinášajú problematiku postavenia vodnej dopravy v dopravnej sústave, približujú dopravný a prepravný proces vo vodnej doprave, hlavné činnosti plavebného podniku a technicko-hospodárske ukazovatele prepravnej a prístavnej činnosti, prezentujú metodiku zostavovania nepretržitého grafikonu pohybu plavidiel a zásady normovania činnosti plavidla, ako aj ekonomické súvislosti a dôsledky zabezpečovania dopravného a prepravného procesu v podmienkach plavebného podniku.
Obchodno-prevádzková činnosť vodnej dopravy
Autori: Jarmila Sosedová
Vydala: Žilinská univerzita v Žiline, 2007.
Učebné texty sa venujú prepravným podmienkam vnútrozemskej vodnej dopravy a vznikli ako súčasť prác grantového projektu Ministerstva školstva Slovenskej republiky VEGA 1/3831/06 „Prepravne– právne podmienky vnútrozemskej plavby a ich ekonomické dôsledky pre dopravcov po vstupe SR do EÚ“. Sú určené predovšetkým pre študentov bakalárskeho štúdia odboru „Doprava“ – študijného programu „Zasielateľstvo a logistika“ a “Vodná doprava“ na F PEDAS Žilinskej univerzity v Žiline. Skriptá môžu poslúžiť i všetkým tým podnikateľským subjektom, ktoré poskytujú alebo obstarávajú prepravné služby a chcú a bližšie oboznámiť s prepravne – právnymi podmienkami v oblasti vnútrozemskej vodnej dopravy na transverzále Rýn – Mohan – Dunaj.