Študentský život

Ubytovanie

Študenti sú zvyčajne ubytovaní v internátoch na Hlinách, kde majú k dispozícii televízne miestnosti, študovne, zasadačky a kuchynky. Bunky sú 5-miestne (2+3), zahŕňajú chodbu, WC. Sprchy sú na každom poschodí a sú spoločné.

Študentom je za malý poplatok taktiež k dispozícii FIT centrum, kde nájde posilňovňu, horolezeckú stenu pre športové lezenie, dva ringy pre thajský box, plochu pre aerobik, squash, parnú a infra saunu, vírivú vaňu, solárium. Ďalej sa v areáli nachádza COPY centrum, na bloku V. žehliareň, sušiareň.

Ďalšie informácie k ubytovaniu nájdete na Internátnom portáli.

Stravovanie

Študenti majú možnosť sa stravovať v stravovacom zariadení Nová menza alebo v internátom bufete v budove NR. V oboch zariadeniach sa podávajú raňajky, obedy a večere, priebežne sa dajú kúpiť bagety či pizza.

Ako sa dostaneť na univerzitu?

AUTOM:
smer KE: V bode Žilina pokračujte po ceste E a ceste 18 smerom na Osloboditeľov, ďalej zvoľte cestu Rosinská cesta, Matice Slovenskej, Vysokoškolákov a Univerzitná. Budova FPEDAS, NF.
smer BA: V bode Žilina pokračujte po ceste E75 smerom na Mostná/ceste 18. Z nájazdu E zíďte výjazdom smerom na Prievidza/Centrum/ceste 64. Pokračujte po ceste Mostná/ceste 18, Vysokoškolákov a Univerzitná. Budova FPEDAS, NF.V areáli je možnosť plateného parkovania na vyznačených parkoviskách GPS: 49° 12′ 10.56′′ S, 18° 45′ 22.86′′ V
MHD:
Zo zastávky Železničná stanica (priame vlakové aj autobusové spojenie) linkami č. 1 a 4 na zastávku Žilinská univerzita, prípadne linkou č. 30 na zastávku Univerzitná. Budova FPEDAS, NF.

Z internátov Hliny ide priame spojenie trolejbusom (zastávka Hlinská) priamo na Univerzitu (zastávka Žilinská univerzita). Doprava medzi nimi trvá peši približne 10 min.

Kultúra a šport

V meste Žilina je k dispozícii množstvo možnosti pre kvalitné strávenie voľného času. Uvádzame pár (pre nás) zaujímavých prikladov:

  • MESTSKÉ DIVADLO

Divadlo sa nachádza sa v centre mesta (vedľa Mirage Shopping Center). Lístky si môžeš zakúpiť v pokladnici alebo na webovej stránke divadla, ako študent máš 50% zľavu na vstupnom. Kompletný program a informácie nájdeš na stránke divadla .

  • VODNÉ DIELO ŽILINA

Obľúbené rekreačné miesto. Má dobrú prístupnosť mestskou dopravou aj autom. Takmer 11 km chodník okolo vodnej nádrže na bicyklovanie, korčuľovanie, behanie. Vedľa nájdete minigolf, plážový volejbal, bedminton, v lete možnosť vyskúšať vodné športy.

  • KINO CINEMAX a MULTIKINO CITY CINEMAS

Obe kiná ponúkajú každý týždeň množstvo filmov pre rôzne typy divákov. CineMax sa nachádza v OC MAX (oficialna stránka kina). V kine ti samozrejme dajú zľavu na ISIC. Multikino v OC Mirage má výhodnú polohu v centre mesta, nachádza sa pri Farskom kostole. Program spolu s ďalšími informáciami nájdeš na oficiálnej stránke kina.

  • MESTSKÁ KRYTÁ PLAVÁREŇ

Plaváreň sa nachádza na trase medzi intrákmi Hliny a univerzitou, takže kedykoľvek si tu môžeš aktívne odpočinúť od školy. Ako študent máš navyše výhodné vstupné či už v rámci telesnej výchovy alebo kedykoľvek vo svojom voľnom čase. Bližšie informácie nájdeš na: www.plavarenzilina.sk.

  • STANICA ZÁRIEČIE

Ak chceš zažiť koncerty, výstavy, workshopy, festivaly a množstvo ďalších akcií, na ktorých môžeš stretnúť naozaj zaujímavých ľudí, zájdi do Stanice Záriečie. Ďalšie info na stránke stanice